Zdecydowana większość budynków w Bornem Sulinowie posiada status własności prywatnej. Spora ilość jest niezamieszkała, a wyremontowane dachy stanowią zabezpieczenie przed ich niszczeniem. Zespoły budynków byłych koszar przeradzają się w ośrodki wypoczynkowe, gdzie wśród uroków zieleni możemy przyjemnie spędzać czas.
Budynek został zbudowany w latach 1934-1936 przez Niemców. Znajdowały się tam: szkoła artylerii niemieckiej Wehrmachtu oraz kasyno oficerskie. Szkolono tu między innymi oficerów i podoficerów jednostek pancernych gen. Guderiana. W czasach, gdy miasto należało do Rosjan, budynek pełnił funkcję Garnizonowego Domu Oficera. Kino, teatr, sala koncertowa, dyskoteka, stanowiły centrum kulturalne miasta. Na oficjalnych uroczystościach gościły władze armii Układu Warszawskiego.
Budynek został zbudowany w latach 30. przez Niemców. Dawne miejsce zakwaterowania gen. Heinza Guderiana oraz innych przywódców armii III Rzeszy. W czasach radzieckich powstało tam przedszkole dla dzieci. W 1990 roku w budynku wybuchł pożar. Obecnie własność prywatna.
Willa została zbudowana w latach 30. przez Niemców jako element kompleksu wojskowego miasta Borne Sulinowo. Willa była miejscem zakwaterowania dowództwa garnizonu i wyższych oficerów szkoły artylerii Wehrmachtu. Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję hotelu dla wyższych oficerów wojsk radzieckich. Obecnie własność prywatna.
Największy budynek w Bornem Sulinowie, o powierzchni ponad 12 tys. m2, zbudowany dla potrzeb wojsk niemieckich stacjonujących w garnizonie. Od 1945 do 1992 roku budynek był szpitalem wojsk radzieckich. Obecnie znajdują się w nim: Dom Pomocy Społecznej, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Centrum Rehabilitacji dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Budynek usytuowany w centrum miasta, zbudowany w latach 30., jako element kompleksu wojskowego Groß Born. W budynku mieściła się siedziba dowództwa garnizonu. Obecnie obiekt ten należy do Urzędu Miasta Bornego Sulinowa.
Zaplecze logistyczne, najpierw armii niemieckiej, a później radzieckiej. Znajdowały się tam magazyny żywnościowe, mundurowe, części zamiennych do pojazdów, warsztaty naprawcze. Obiekty dziś stanowią ciekawą scenografię dla Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych, który odbywa się corocznie w ich pobliżu na Tankodromie. Największą atrakcją dla zlotu jest możliwość przejażdżek ciężkim sprzętem bojowym. Czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki, amfibie i wozy bojowe piechoty są oblegane przy wejściu na Tankodrom, gdzie ustawiają się długie kolejki chętnych do podróży po poligonie.